סוגי אימונים

image alt
image alt

כיום יש מגוון רב של סוגי אימונים שבגדול זה מעולה – יותר אופציות יאפשר ליותר אנשים להתאמן במידה ולא מתחברים לסוג אימון מסויים – בקיצור – העיקר לבצע פעילות מסויימת.
הבעייתיות במגוון הוא שיש חוסר הבנה של מה יתרום כל סוג של אימון – לפעמים זה בגלל שמי שמאמן בשיטה מסויימת “מוכר” את השיטה כאידיאלית, ולפעמים זה בגלל טעות שהיא מאוד נפוצה – רואים אדם מתאמן בספורט מסויים ונראה טוב אז יש מחשבה כי הוא נראה כך בגלל סוג הספורט שהוא מבצע – שזה לרוב רחוק מהמציאות.


אז קודם כל השאלה שאתם צריכים לשאול זה לא “מה האימון הכי טוב?” אלא “מה המטרה שלי?”
ואז לפי זה אפשר להתאים את סוג האימון (כמובן צריך להתייחס ליכולות ומגבלות האדם).


נתחיל מהתחום הכי מוכר וקרוב אלינו – אימון בחדר כושר
– אימון קלאסי של פיתוח גוף שמטרתו בראש ובראשונה לגרום לעלייה במסת השריר, שינוי הרכב הגוף, ובנוסף אך לא עיקרי שיפור בכוח, שיפור יכולות בסיסיות, שיפור יציבות ושיווי משקל, ירידה בצפיפות העצם, וברמה מסויימת שיפור סיבולת לב ריאה (לרוב אימונים אלו מלווים בפעילות אירובית מסויימת)
תוכנית זו לרוב תתבצע בין 2 – 6 אימונים בשבוע, מגוון תרגילים לכל השרירים בגוף שהחלוקה משתנה בהתאם למס’ האימונים, שעה – שעה וחצי לאימון, זמני מנוחה יחסית קצרים, כמות הסטים באימון תהיה סביב 20 – 30, ו טווחי החזרות לרוב ינועו סביב 6 – 15 חזרות.


– אימון כוח – אימון זה גם יגרום לעלייה במסת השריר, אבל בראש ובראשונה השיפור הכי משמעותי יהיה בכוח, לרוב 3 אימונים בשבוע, יכול להיות 10 או פחות סטים באימון, זמני מנוחה ארוכים (3 – 5 דקות או יותר), תרגילי בסיס מורכבים ומעט או ללא תרגילים פשוטים או דגשים על שרירים ספציפיי.
– וגם באימון יהיה שיפור באותם מרכיבים כמו באימון פיתוח הגוף הקלאסי אך עם דגש על שיפור בכוח ופחות על פיתוח מסת שריר כמו באימון פיתוח גוף קלאסי.


– קרוספיט – שיטת אימון שמטרתה שיפור כלל מרכיבי הכושר
שיטה זו משלבת תרגילי כוח/בסיס (מורכבים), עבודה עם משקל גוף, פעילות אירובית, ועוד מגוון תנועות ויכולות שונות (עמידת ידיים, טיפוס על חבל, הנפות אולימפיות ועוד).
בנוסף במסגרת אימון זה חלקו מבוצע בעצימות מאוד גבוהה – מספר תרגילים מבוצעים אחד אחרי השני ללא מנוחה למשך זמן מסויים/ מס’ חזרות.
בשיטת אימון זו בעצם מקבלים שילוב של כוח, מסת שריר, סיבולת לב ריאה, ועוד יכולות שונות – עם לא מעט גיוון בין אימון לאימון.
ובנוסף יש גם את האפקט החברתי והתחרותי בדבר – אימון בזמן נתון, אימון קבוצתי, מה שלחלק יגרום ליותר מוטיבציה ורצון להתאמץ יותר ולהנות יותר.


– אימוני משקל גוף / street workout – כשמו כן הוא – אימון המתבצע עם משקל הגוף – תרגילים מורכבים – גם פה תהיה תרומה למסת השריר, כוח ושאר היתרונות כמו שיטות האימון השונות.

טעויות והכוונות

הטעות הכי נפוצה – לבחור שיטת אימון לפי איך שנראים מתאמנים באותו שיטת אימון
וזה מתחלק לכמה דברים
– בד”כ חבר’ה של אימוני street יהיו רזים, שריריים מאוד, אתלטיים וחזקים – אומנם שיטת אימון זו תרמה להתפתחות שלהם, אבל לרוב המבנה הקטן יחסית שלהם והאתלטיות אפשרה להם להצליח בתחום זה.
ואם הם יעברו לתוכנית של כוח או פיתוח גוף כנראה שיראו תוצאות שונות בהתאם לתוכנית.
בחור די מלא שאין לו יכולת לבצע למשל 10 שכיבות שמיכה, ו 3 – 4 עליות מתח כנראה יתקשה לראות התקדמות ובחירה בשיטה אחרת של אימונים יכולה לקדם אותו בצורה טובה יותר מבחינת פיתוח גוף ושיפור כוח.

– מתאמן שיבחר בשיטת אימון של פיתוח גוף לא יכול לצפות לעלייה מטורפת בכוח כמו בתוכנית קלאסית, כמו שמתאמן בתוכנית כוח לא יכול לצפות לפיתוח מסת שריר באותה רמה ומהירות כמו שישיג מאימון פיתוח גוף.
– לגביי קרוספיט – לרוב מתאמן חובבן (לא תחרותי) מתאמן בממוצע 3 – 4 אימונים בשבוע שעה כל אימון , אימונים קבוצתיים שכוללים אימון כוח/טכניקה, ועוד אימון עצים קצר יחסית (מטקון) וישנה ציפייה לראות או להראות כמו המאמנים/מתחרים של שיטה זו שזו טעות גדולה מאוד.
רוב המאמנים/מתחרים מתאמנים ברמה גבוהה מאוד – שבוע אימונים של מתאמן ברמה גבוהה יכול להסתכם ב 7 – 8 אימונים בשבוע – ימים מסויימים זה יהיה פעמיים ביום, משולב אימון כח, אימון משקל גוף עם אלמנטים של התעמלות, מטקון, שחייה, ריצה, ועוד.
אז כן אפשר לראות שיפור בכוח וסיבולת וגם בהרכב הגוף – אבל בגלל שהאימונים כלליים מאוד אז התרומה תהיה כללית ופחות ממוקדת.

ההמלצה שלנו?

יש מגוון רחב של סוגי אימונים, בסופו של דבר תדאגו לבחור את סוג האימון שהכי מתאים לכם ויספק אתכם ויתן לכם את התוצאה שאליה אתם שואפים (כפי שפורט קודם), וכמובן תהינו ממנו ויהיה לכם קל לבצע על בסיס קבוע – להתמיד.

x

#{title}

#{text}

#{price}